Kalwaria Zebrzydowska

Wycieczki Zostaw komentarz

Przewodnik spod Babiej Góry w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W Wielki Piątek uczestniczyłam w Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Z Zawoi wyjechaliśmy po piątej rano. Uroczystości  rozpoczęły się o godz. 6.00 i trwały do ok. 14.oo.  Tłumy wiernych od wieków towarzyszą aktorom amatorom w tym wielkim przedsięwzięciu. Kardynał Dziwisz, który wygłaszał jedno z wielu kazań stwierdził, że w tym roku jest nas wyjątkowo dużo, że dawno tyle ludzi tu nie było. Nie straszny był chłód ani deszcz, nikt nie zrezygnował, wszyscy wytrwali do końca uroczystości.

Kalwaria Zebrzydowska to pierwsza i najstarsza kalwaria w Polsce. Słynie też jako najstarsze miejsce w Polsce, gdzie dwa razy do roku odbywają się misteria. Jest to Sanktuarium Pasyjno-Maryjne. W sierpniu rozgrywa się Misterium Pogrzebu i Triumfu Matki Bożej, natomiast w Wielkim Tygodniu -Chwalebne Misterium Męki Pańskiej.

Kalwaria Zebrzydowska tzn. zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy z XVII w.  została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jedyna kalwaria  na świecie.


Facebook Comments

Zostaw komentarz

WP-SpamFree by Pole Position Marketing

WordPress - Hosting: Twój hosting - Skórka: N.Design Studio - Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj się